Archiwum 2 - Stowarzyszenie Służba Szalom Oświęcim

Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu
Międzynarodowe Centrum Pojednania
Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum 2

 
 
 
SPOTKANIE MODLITEWNE

W dniu 27 stycznia bieżącego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, jako Stowarzyszenie Służba Szalom zapraszamy na wspólną modlitwę, która odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Kilińskiego 4/107 w Oświęcimiu o godzinie 1000. Po modlitwie planowany jest wyjazd na teren jednego z podobozów Auschwitz-Birkenau w Jawiszowicach, gdzie będziemy kontynuować spotkanie oraz modlitwę. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
SPOTKANIE KWARTALNE – 10 grudnia 2016
W dniu 10 grudnia 2016 spotkaliśmy się na miejscu selekcji
(tzw. Judenrampe), aby uniżać się przed Panem oraz przez uczestnictwo w Pamiątce Wieczerzy Pańskiej ogłaszać pełne Boże zwycięstwo nad siłami zła, które nie raz w historii ludzkości próbowały zetrzeć z powierzchni ziemi naród Bożego wybrania – Izrael.
W rozważaniach Bożego Słowa na nowo podkreślaliśmy tożsamość Pana Jezusa jako Żyda, który jest Kamieniem Węgielnym położonym przez Boga na SYJONIE.
Opierając się na Bożym Słowie oraz na niezłomnych obietnicach danych Abrahamowi i jego potomstwu, możemy widzieć, że Jego przymierze z Izraelem sięga właśnie z Syjonu i obejmuje Jego umiłowany naród oraz wszystkie inne narody, które dzięki Jego łasce mogły poznać Zbawiciela Izraela – Jeszuę. Nawet tak straszne miejsce, jakim był były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz II-Birkenau nie zdołało zniweczyć Bożych odkupieńczych planów dla Izraela oraz Koscioła.
Każdorazowe spotkanie jest wypełnieniem się wizji zebrania Kościoła na miejscu selekcji.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za naszych Braci i Siostry, którzy w tym samym czasie spotkali się na modlitwę i łamanie chleba na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady na Majdanku.
Kolejne kwartalne spotkanie modlitewne planujemy na 18 lutego 2017r. Serdecznie Zapraszamy.

 
 
 
WYJAZD DO IZRAELA
Służąc Panu i błogosławiąc Jego lud Izrael coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że Izrael potrzebuje nie tylko naszych modlitw, ale także działania w praktycznym wymiarze.
To dlatego już od dłuższego czasu Pan kładzie nam na serce pragnienie praktycznej pomocy w Ziemi Izraela.
Aby urzeczywistnić te pragnienia, w miesiącu listopadzie pojechaliśmy do Izraela.


 
 
 
KONFERENCJA W USTRONIU
W ostatnią sobotę oraz niedzielę na zaproszenie Zboru BETEL w Ustroniu gościliśmy na konferencji o tematyce izraelskiej, na której mogliśmy usługiwać na tematy Biblijno – historyczne związane z narodem Bożego wybrania oraz dzielić się działalnością Stowarzyszenia Służba Szalom w naszym kraju oraz na Ukrainie.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za błogosławiony czas, którego doświadczaliśmy wspólnie z członkami Zboru w Ustroniu oraz z okolicznych zborów przybyłych na to spotkanie.


 
 
 
PAŹDZIERNIKOWY WYJAZD NA UKRAINĘ

Ostatni wyjazd na Ukrainę obfitował w wiele ciekawych spotkań z naszymi drogimi, którym pomagamy. Wyjazd naszej grupy był bardzo błogosławiony.
Cieszymy się że możemy podzielić się tym z Wami w najnowszym Liście Informacyjno-Modlitewnym z Ukrainy, który możecie przeczytać, klikając na zakładkę „listy modlitewne”.
Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z ostatniego wyjazdu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PROJEKT „ ODPOCZYNEK”
Jesteśmy przepełnieni wielka wdzięcznością dla Boga, za kolejny przeprowadzony projekt odpoczynku 9-o osobowej grupy z Ukrainy w dniach od 18.09.16 do 30.09.16 Projekt ten był zrealizowany po raz 14 – ty i jest nazwany „usuwaniem kamieni” na podstawie słowa z Ks. Izajasza 57,14; 62,10. Wszechmogący Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, który jest Bogiem przymierza z Izraelem pragnie, abyśmy torowali drogę i usuwali kamienie z drogi Jego ludu. Te kamienie to wszelki doświadczenie odrzucenia, antysemityzmu, cierpienia i bólu, którego naród izraelski doświadczał w historii oraz osobiście w swoim życiu. Niestety poprzez swoją postawę w historii kościół w dużej mierze przyczynił się do tego, że na ich drodze te kamienie powstały. Jednak teraz poprzez naszą postawę przychylności i miłości możemy te kamienie usuwać i przygotować drogę ludowi do przyjęcia zbawienia w ich Mesjaszu Jeszui. Jednocześnie w tym pragniemy powrotu Mesjasza i Króla Izraela Jeszui, który powiedział do swojego narodu: Albowiem powiadam wam: nie ujrzycie mnie odtąd, aż powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. Ew. Mat. 23,39. Czyniąc ten projekt, a także trwając wytrwale w okazywaniu im miłosierdzia w służbie na Ukrainie pragniemy, aby to oni przyjęli zbawienie w ich Mesjaszu Jeszui i sami zawołali: Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim.


 
 
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA CIEKAWE SPOTKANIE BIBLIJNO-MODLITEWNE

KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 15 PAŹDZIERNIKA 2016 ROKU 
W KATOWICACH
 
 
 
WRZEŚNIOWY WYJAZD NA UKRAINĘ
          W dniach od 5 do 14 września bieżącego roku przebywaliśmy na Ukrainie, gdzie na nowo mogliśmy zapoznać się z aktualną sytuacją, jaka ma tam miejsce. Czas ten przyniósł wiele spostrzeżeń na nasilające się problemy. Niestety, przedłużający się i nikomu niepotrzebny kryzys spowodowany działaniami wojennymi na wschodzie, powoduje zauważalną stagnację gospodarczą kraju. Jednak to, co było dla nas najważniejsze, to ponowne spotkanie się z naszymi drogimi, którym pomagamy.
Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za nadesłaną pomoc dla Raisy, którą mogliśmy jej osobiście przekazać.
Niestety, w społecznościach żydowskich na Ukrainie pozostają zazwyczaj najstarsi, którym najciężej jest odnaleźć się w tamtejszej dramatycznej rzeczywistości.
O wszystkich tych potrzebach i problemach napiszemy w naszym najbliższym liście informacyjno-modlitewnym, który zostanie zamieszczony w zakładce „Listy modlitewne”.


 
 
 
SPOTKANIE KWARTALNE
W dniu 17 września 2016 ponownie spotkaliśmy się na miejscu selekcji, aby uniżać się przed Panem oraz przez uczestnictwo w Pamiątce Wieczerzy Pańskiej ogłaszać pełne Boże zwycięstwo nad siłami zła, które nie raz w historii ludzkości próbowały zetrzeć z powierzchni ziemi naród Bożego wybrania – Izrael.
Opierając się na Bożym Słowie oraz na niezłomnych obietnicach danych Abrahamowi i jego potomstwu, możemy widzieć, że Jego przymierze z Izraelem sięga poza śmierć, nawet do tak strasznych miejsc, jakim jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz II-Birkenau.
Każdorazowe spotkanie jest wypełnieniem się wizji zebrania Kościoła na miejscu selekcji.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za naszych Braci i Siostry, którzy w tym samym czasie spotkali się na modlitwę i łamanie chleba na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady na Majdanku.

 
 
 
„Z holokaustu do żywej nadziei”
W dniach od 25 do 28 sierpnia br. W Oświęcimiu odbyła się XIX międzynarodowa konferencja „Z holokaustu do żywej nadziei” zorganizowana przez Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu. Jesteśmy Bogu wdzięczni za ten błogosławiony czas.
W naszym najbliższym Liście Informacyjno-Modlitewnym ukaże się relacja z minionej konferencji. Zachęcamy do zakupienia płyt MP3 z wykładami z całości konferencji lub zakupienia poszczególnych wykładów nagranych na płytach DVD.
Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na przyszłoroczną, jubileuszową XX konferencję „Z holokaustu do żywej nadziei”, która odbędzie się od 17 do 20 sierpnia 2017.


 
 
 
 
 
 
W dniu 2 sierpnia bieżącego roku, jako przedstawiciele Stowarzyszenia Służba Szalom w Oświęcimiu uczestniczyliśmy w 72 rocznicy zagłady Romów i Sinti na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.
W tej doniosłej uroczystości wzięło udział kilkaset osób. Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti na terenie byłego Zigeunerfamilienlager złożono wieńce i oddano hołd ofiarom. Wśród uczestników rocznicowych obchodów byli m.in. byli więźniowie i ocaleni z zagłady, przedstawiciele organizacji romskich, polskiego rządu i parlamentu, Parlamentu Europejskiego, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej, dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych. 
 
 
 
 
 
 
PILNA POTRZEBA POMOCY

 
 
 
 
Miriam Harel - Teraz już możesz płakać

Pięć i pół roku, i osiem dni stałam koło mojego otwartego grobu.
Pamiętam strach, jaki mną owładnął, ten ogólny paraliż.
Razem ze mną stali wszyscy, których kochałam... i oni tam zostali.
W miejscu, gdzie pozostali, zostawiłam naszego Boga.
Ten, kto będzie czytał o moich przeżyciach, powinien wiedzieć, że jest to dokument tego, co się wydarzyło, napisany słowami prawdziwego zeznania, bez żadnej przesady… nie wszystko jestem w stanie opowiedzieć, bo na całym świecie nie istnieje taki język, który byłby zdolny wyrazić tą całą głębię zła i okrucieństwa, do jakiego nas wepchnęli mordercy z kraju kultury. Ja, która zostałam żywa, uważam, że moim świętym obowiązkiem jest opowiedzieć wszystko, co widziały moje oczy, oczy młodej dziewczyny…

Jest to wzruszająca i autentyczna opowieść autorki o czasach Holokaustu, które przeżyła jako młoda dziewczyna, córka sędziego rabinackiego z Łodzi.
Naszą najnowszą publikację będzie można nabyć już pod koniec lipca.
W sprawie zakupu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Zachęcamy do obejrzenia wypowiedzi pani Miriam Harel - autorki książki.  
 
 
WYJAZD NA UKRAINĘ
Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku zrealizowaliśmy kolejny wyjazd na Ukrainę.
Był to wyjątkowy i błogosławiony czas, podczas którego oprócz odwiedzin i rozmów w wielu domach i na stołówkach w Szepetowce, Winnicy, zorganizowaliśmy turnus wypoczynkowo-leczniczy dla osób potrzebujących i schorowanych z Winnicy.
Wkrótce opublikujemy List Informacyjno-Modlitewny, w którym szczegółowo opiszemy nasz wyjazd.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu


 
 
 
PRZECIWSTAWIANIE SIĘ ANTYSEMITYZMOWI

W swojej najnowszej książce dr Howard Morgan opisuje antysemityzm jako coś więcej niż tylko ludzkie zjawisko społeczne, ekonomiczne czy polityczne, które jest ukierunkowane na prześladowanie lub zagładę narodu żydowskiego. Antysemityzm przedstawiony jest tutaj jako demonicznie inspirowana strategia, aby zapobiec powtórnemu przyjściu Jezusa (Jeszui) Mesjasza.

 
 
 
SZAWUOT  ŚWIĘTO TYGODNI
Szawuot – Święto Tygodni, należy do jednych z najważniejszych świąt w liturgicznym kalendarzu żydowskim. W języku hebrajskim „Szawuot” oznacza tygodnie. Nazwa i obchodzenie tego święta zostały zapoczątkowane Bożym poleceniem danym Izraelowi, aby począwszy od pierwszego dnia święta Paschy, odliczyli sobie siedem tygodni:
Od następnego dnia po szabacie, kiedyście przynieśli snop dla dokonania obrzędu potrząsania, odliczycie sobie pełnych siedem tygodni. Aż do następnego dnia po siódmym szabacie odliczycie pięćdziesiąt dni i wtedy złożycie nową ofiarę z pokarmów dla Pana. (…) W tym samym dniu obwołacie święto. Będzie to dla was święte zgromadzenie (III Mojż. 23,15–16 i 21a).

 
 
 
 
 
 
 
SPOTKANIE Z GRUPĄ Z CYPRU

W dniach 23 do 26 maja bieżącego roku gościliśmy międzynarodową grupę ze szkoły biblijnej z Cypru.
W tym czasie mogliśmy spotkać się na modlitwie i Wieczerzy Pańskiej na miejscu selekcji byłego niemieckiego obozu śmierci w KL Auschwitz II-Birkenau. Był to nie tylko niezwykły i błogosławiony czas uniżania się przed Panem i pokuty za grzechy antysemityzmu, ale przede wszystkim jako Kościół – Ciało Pana Jezusa Chrystusa z wielu narodów staliśmy razem wypełniając wizję zebrania kościoła na miejscu selekcji.
Był to także czas wspólnej radości oraz modlitwy o miasto Oświęcim oraz kościół w tym mieście w centrum Oświęcimia.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za młodą generację Kościoła, która wyrasta we właściwej postawie wobec Izraela.


 
 
 
 
 
 
 
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu w dniach 7 i 8 maja zostaliśmy zaproszeni z usługą do zaprzyjaźnionego zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Świdnicy.
Usługiwaliśmy tam Słowem Bożym na temat Izraela. Był to czas refleksji oraz zastanowienia się nad naszą postawą jako narodu oraz Kościoła wobec Izraela. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe i gościnne przyjęcie nas przez członków zboru oraz pastora Dariusza.


 
 
 
MARSZ ŻYWYCH 2016
          Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu jesteśmy niezmiernie wdzięczni Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba za kolejną możliwość uczestniczenia w Marszu Żywych, który odbył się 5 maja 2016. Jako osiemdziesięcioosobowa grupa „Przyjaciół Izraela z Polski” mogliśmy być razem z narodem Bożego wybrania na tym miejscu, aby ich błogosławić i pocieszać.
Z Bożej łaski już po raz 24 mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, realizując tym samym nasze powołanie, które odebraliśmy od Pana w tej służbie.
W tym roku w Marszu Żywych wzięło udział ponad 10 tysięcy Żydów z 42 krajów świata oraz ponad półtora tysięczna grupa Polaków.
Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłorocznym Marszu Żywych, który odbędzie się 24 kwietnia 2017. Ważne jest, abyśmy jako Polacy poprzez wspólny udział w tym niezwykłym wydarzeniu, okazywali naszą solidarność w tych jakże trudnych dla Izraela czasach.

 
 
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY 
NA SPOTKANIE POŚWIĘCONE IZRAELOWI

 
 
 
Jako Stowarzyszenia Słuzba Szalomm w Oświęcimiu życzymy Wam Bożego odpocznienia i radości w świętowaniu tego biblijnego święta Pana, którego elementy, takie jak Wieczerza Pańska mamy mocno wpisane w elementy naszych nabożeństw. Jest to dzień wyzwolenia z niewoli i radości w Bogu naszego wybawienia! Dzień składania świadectwa Bożego działania.

Radosnej Paschy!

 
 
 
WYJAZD NA UKRAINĘ
Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku zrealizowaliśmy kolejny wyjazd na Ukrainę.
Był to wyjątkowy i błogosławiony czas, gdyż mieliśmy przywilej dzielić się przesłaniem na temat Baranka Paschalnego – Jeszui, który stał się dla Izraela i dla nas Zbawicielem i Dawcą życia wiecznego.
Wspólnie z naszym przyjacielem, liderem jednej z kongregacji mesjańskich w Holandii, spotkaliśmy się z naszymi drogimi, organizując wspólne posiłki w Szepetowce, Winnicy, Gniwaniu, Żmirince i Tulczynie.
Wkrótce opublikujemy List Informacyjno-Modlitewny, w którym szczegółowo opiszemy nasz wyjazd.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu

 
 
 
REPORTAŻ Z WERNEREM ODEREM
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania ciekawego reportażu zrealizowanego przez Fundację Głos Ewangelii. Główną postacią reportażu jest Werner Oder, syn nazisty, który po osobistym spotkaniu z Mesjaszem Izraela, stał się człowiekiem kochającym Żydów. Werner jest pastorem wspólnoty Tocton Christian Centre w Anglii. Zachęcamy też do zakupienia książki Wernera Odera “Walcząc z demonami nazizmu”, która nie tylko opowiada o jego niezwykłym życiu, ale także daje wgląd w historię, z której wyciąga pouczające lekcje dla nas wszystkich. Książkę tę można nabyć w promocyjnej cenie 25 zł,- kontaktując się z nami telefonicznie lub poprzez stronę internatową. Reportaż można wysłuchać, klikając na poniższy link: 

 
 
 
KWARTALNE SPOTKANIE MODLITEWNE
W dniu 20 lutego br. odbyło się pierwsze w tym roku kwartalne spotkanie modlitewne połączone z Wieczerzą Pańską na miejscu selekcji byłego obozu śmierci Auschwitz II-Birkenau. W tym samym czasie w modlitwach łączyli się z nami Bracia i Siostry zgromadzeni na terenie byłego obozu śmierci na Majdanku.
Był to czas przepełniony refleksją nad przeszłością oraz pokutą i modlitwą o Boże przebaczenie winy przelania niewinnej krwi na tym miejscu, a jednocześnie realizowanie wizji zebrania Kościoła z różnych narodów na miejscu selekcji.
Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie kwartalne, które odbędzie się 21 maja o godzinie 10:00. Spotykamy się jak zwykle przed główną bramą byłego obozu śmierci w Birkenau. W tym samym czasie będą się modlić także nasi Bracia i Siostry na terenie byłego obozu śmierci w Majdanku.


 
 
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU
27 stycznia 2016 r. na terenie dawnego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyła się ceremonia upamiętniająca 71. rocznicę wyzwolenia jego więźniów. Hasłem wiodącym uroczystości były: „Powroty”. Po wyzwoleniu niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau pozostało w nim ponad 7000 skrajnie wykończonych więźniów.


 
 
 
Marsz Poparcia dla Izraela w Warszawie w dniu 10.01.2016.

Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu uczestniczyliśmy w Marszu Poparcia dla Izraela w Warszawie w dniu 10.01.2016., który był zorganizowany przez chrześcijan ze wspólnot kościelnych z Kielc i Warszawy.
Marsz rozpoczął się na Placu Grzybowskim, gdzie przemawiał Edward Ćwierz – jeden ze współorganizatorów marszu oraz rabin Jehoszua z gminy żydowskiej w Warszawie. Odczytano też deklarację poparcia dla Izraela, którą wręczono rabinowi Jehoszui ...


 
 
 
Marsz Poparcia dla Izraela w dniu 10.01.2016

 
 
 
CHANUKA - PRZESŁANIE NA DZISIAJ
Chanuka, święto żydowskie upamiętniające powstanie Machabeuszy w II w p.n.e. Aleksander Wielki, który około 200 lat wcześniej podbił Judeę, nie był zwolennikiem narzucania Żydom kultury helleńskiej. Po jego przedwczesnej śmierci, wielkie imperium, które po sobie pozostawił pomiędzy 4 największych jego generałów- diadochów. Na skutek walk wewnętrznych, znanych w historiografii, jako wojny diadochów, wyłoniły się dwie dynastie: Seleucydów, którzy opanowali tereny byłego Imperium Babilońskiego oraz Ptolemeuszy, którzy zajęli tereny państwa egipskiego. 

 
 
 
SPOTKANIE MODLITEWNO-POKUTNE W GOLESZOWIE
W dniu 5 grudnia Stowarzyszenie Służba Szalom uczestniczyło w spotkaniu modlitewno-pokutnym w Goleszowie, gdzie w miejscowej cementowni znajdował się podobóz Auschwitz- Birkenau. W spotkaniu tym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, które miały na sercu to, co się tu stało przed siedemdziesięciu laty. W temat i dramaturgię tego miejsca wprowadził nas emerytowany nauczyciel, Paweł Stanieczek, po wykładzie którego wszyscy zebrani w ,,Izbie Oświęcimskiej” obejrzeli dokumentalny film ukazujący życie i męczeństwo więźniów, którzy tu pracowali. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, że warunki panujące w goleszowskim podobozie były znacznie cięższe niż w obozie macierzystym, co powodowało bardzo wysoką umieralność wśród więźniów.


 
 
 
ZAPROSZENIE
Zapraszam Państwa do uczestnictwa w spotkaniu modlitewnopokutnym, które połączone będzie z Wieczerzą Pańską w miejscach, gdzie dokonywano zbrodni na więźniach podczas  okupacji hitlerowskiej w Goleszowie – Podobóz KLAuschwitz w Golleschau.
Podczas spotkania usługiwać będzie „Stowarzyszenie Służba Szalom z Oświęcimia”.

 
 
 
WYJAZD DO SKARŻYSKA KAMIENNEJ

W dniach 21 do 22 listopada, jako Stowarzyszenie Służba Szalom gościliśmy z usługą Słowem Bożym na temat Izraela w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego w Skarżysku Kamiennej. Był to czas refleksji oraz zastanowienia się nad naszą postawą jako narodu oraz Kościoła wobec Izraela. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe i gościnne przyjęcie nas przez członków zboru oraz pastora.
Skarżysko Kamienna ma także swoją historię, w której od XVIII wieku uczestniczyła także społeczność żydowska. W okresie międzywojennym co piąty mieszkaniec tego miasta był Żydem. Wtedy to również została zbudowana synagoga, mykwa oraz dom rabina.
Niestety czas II wojny światowej oraz holokaust drastycznie przerwały współistnienie Żydów i Polaków w tym miejscu. Miejscowa synagoga jeszcze do 2004 roku wpisana była do rejestru zabytków, lecz nikt jej nie odnawiał, wskutek czego popadała w ruinę. Po wykreśleniu jej z listy zabytków, miejscowe władze wydały nakaz rozbiórki budynku.
Obecnie jest to miejsce zapomniane, porośnięte dzikimi drzewkami i pełne śmieci.
Jest to wielką ujmą dla tego miejsca, szczególnie, że przyjeżdżający Żydzi, potomkowie tych, którzy ocaleli odwiedzają to miejsce i nawet się tam modlą.
Bardzo cieszymy się z inicjatywy Zboru oraz pastora o uporządkowaniu i upamiętnieniu tego miejsca, w którym przed laty potomkowie Abrahama, Izaaka i Jakuba modlili się i wzywali imienia Boga Izraela.
Módlmy się o przychylność władz miasta, aby podięli dobre decyzje w tej sprawie.
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu jesteśmy otwarcie na przyjazd do Kościołów lub zborów aby dzielić się tematem Izraela w świetle Bożego słowa oraz Historią powstania współczesnego państwa Izrael.


WYKŁADY WYGŁOSZONE W SKARŻYSKU KAMIENNEJ MOŻNA POSŁUCHAĆ POD NASTĘPUJĄCYM LINKIEM:
 
 
 
STANOWCZE NIE DLA ANTYSEMITYZMU I NIEMORALNOŚCI

Europa i świat staje przed coraz większymi zagrożeniami. Coraz częściej w sercach ludzkich pojawia się obawa, strach i przerażenie. Człowiek, stając w sytuacjach ekstremalnych, często nie może sobie poradzić z przytłaczającą go rzeczywistością. Wówczas na światło dzienne wychodzą tendencje, zachowania i moralność poszczególnych ludzi, którzy stykają się z otaczającymi ich sytuacjami. Niestety wielu z nas nie zdaje tego ludzkiego testu i tak jak odrobina kwasu całe ciasto może zniszczyć, tak też nieprzemyślane decyzje i działania, niszczą ogólny moralny porządek i wzajemne relacje budowane często z wielkim trudem.

 
 
 
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu mamy przywilej usługiwania na temat Izraela w różnych kościołach i zborach w Polsce, dzięki czemu możemy w tych wszystkich miejscach przekazywać właściwe poznanie i zrozumienie dotyczące Izraela jako narodu Bożego wybrania, poparte Słowem Bożym. W dniu 15 listopada z taką usługą udaliśmy się do miejscowości Radlin położonej blisko Wodzisławia Śląskiego, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez tamtejszą Społeczność Ewangeliczną. Budynek kościoła mieści się tuż obok kopalni Marcela przy dużym parkingu, i wita wszystkich napisem: „Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam odpocznienie” Ew. Mat. 11,28. Wyjątkowość tego miejsca powoduje fakt, że wcześniej w tym budynku mieścił się bar, w którym organizowano dyskoteki, a teraz jest tu głoszone Słowo Boże. Usługa Romana spotkała się tam z dużą aprobatą i przychylnością, za co byliśmy wdzięczni Bogu. To już kolejny kościół, który otworzył swoje serce dla Izraela i jego narodu. Jako Stowarzyszenie mające swoją siedzibę w tak wyjątkowym miejscu, jakim stał się Oświęcim, mamy moralny obowiązek mówienia na te tematy, dzięki czemu, jak wierzymy, łamiemy wszelkie stereotypy i przyczyniamy się do błogosławieństwa naszej ojczyzny. ,,Tak będziecie błogosławić synów izraelskich, mówiąc do nich: Niech ci błogosławi Pan i niechaj cię strzeże, niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad tobą i niech ci miłościw będzie; niech obróci Pan twarz swoją ku tobie i niech ci da pokój. Tak będą wzywać imienia mojego nad synami izraelskimi, a Ja będę im błogosławił” IV Księga Mojżeszowa 6, 23-27.
Najbliższą sposobność dzielenia się usługą na temat Izraela będziemy mieli jako Stowarzyszenie w dniach 21-22 listopada w Skarżysku Kamiennej w tamtejszym Kościele Zielonoświątkowym „Jeruzalem” przy ul. Rzemieślniczej 5, do którego wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00, a niedzielne o 9.30.


 
 
 
Zamachy w Paryżu wstrząsnęły światem. 
W piątek wieczorem (8 XI 2015) doszło do serii skoordynowanych, krwawych i barbarzyńskich zamachów terrorystycznych w okolicach Stade de France, w barach i restauracjach X i XI dzielnicy, a także do ataku na salę koncertową Bataclan. Łącznie zginęło 129 osób. Trzy kolejne zmarły w szpitalach. Ponad 350 osób zostało rannych. Zamachy w Paryżu to najtragiczniejsze wydarzenie we Francji od czasów II wojny światowej.

 
 
 
SPOTKANIE KWARTALNE – 31 PAŹDZIERNIKA 2015

W dniu 31 października 2015 ponownie spotkaliśmy się na miejscu selekcji, aby uniżać się przed Panem oraz przez uczestnictwo w Pamiątce Wieczerzy Pańskiej ogłaszać pełne Boże zwycięstwo nad siłami zła, które nie raz w historii ludzkości próbowały zetrzeć z powierzchni ziemi naród Bożego wybrania – Izrael.
Opierając się na Bożym Słowie oraz na niezłomnych obietnicach danych Abrahamowi i jego potomstwu, możemy widzieć, że Jego przymierze z Izraelem sięga poza śmierć, nawet do tak strasznych miejsc, jakim jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz II-Birkenau. 


 
 
 
SPOTKANIE NA MIEJSCU SELEKCJI Z GRUPĄ Z BRAZYLII

          W dniach 23-25 października 2015 w Oświęcimiu po raz drugi odbyła się konferencja zorganizowana przez kościoły z Brazylii. W ramach tej konferencji, jako Stowarzyszenie Służba Szalom, zorganizowaliśmy spotkanie na tak zwanej Juden Rampe, gdzie od 1942-1944 przywożono zarówno Żydów jak i Polaków. 70% z tych transportów kierowano bezpośrednio do komór gazowych. Ze względu na przelaną tam niewinną krew, jako Kościół z narodów, mieliśmy czas uniżenia i pokuty identyfikacyjnej z tym, co się tam stało, a poprzez Wieczerzę Pańską mogliśmy ogłaszać moc odkupienia w krwi Jezusa Chrystusa.
Przyjazd wierzących z różnych narodów, którzy pragną się modlić na tym miejscu, jest dla nas wielką zachętą oraz potwierdzeniem wypełniania się wizji zebrania Kościoła na miejscu selekcji.


 
 
 
SPOTKANIE MODLITEWNE

Kolejne kwartalne spotkanie modlitewne odbędzie się 31 października 2015 r.
Spotkamy się przed główną bramą obozu w Brzezince o godz. 10.00
Serdecznie zapraszam.
Szalom
 
 
 
ATAK TERRORYSTYCZNY W JEROZOLIMIE 3 października 2015 r.

Krótko po zakończeniu ostatniego szabatu (3 października) w rejonie Bramy Lwów na jerozolimskiej starówce 19-letni palestyński terrorysta podbiegł do zmierzającej na modlitwę izraelskiej rodziny, wyjął wielki nóż i zaczął nim dźgać na oślep, w wyniku czego zasztyletował dwie osoby, a trzy kolejne ciężko zranił. Wśród ofiar były też dzieci.

 
 
 
Nowy Jork, 1 paŸdziernika 2015 r.
Przemówienie premiera Benjamina Netanjahu
przed Zgromadzeniem Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych

 
 
 
JESIENNE ŚWIĘTA PANA

Jesień jest bardzo ważnym okresem w kalendarzu żydowskim. W miesiącu Tiszri, który w kalendarzu gregoriańskim przypada przeważnie na przełom września i października, Żydzi obchodzą cztery ważne święta: Rosz Ha Szana (Nowy Rok), Jom Kippur (Dzień Pojednania), Sukkot (Święto Namiotów) oraz Simhat Tora (Radość Tory). Analizując kalendarz żydowski, możemy wyraźnie zobaczyć, że na każdą porę roku przypada nowy początek.

 
 
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA CIEKAWE SPOTKANIE BIBLIJNO-MODLITEWNE
KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 17 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU W KATOWICACH


 
 
 
NAGRANIA Z KONFERENCJI „Z HOLOKAUSTU DO ŻYWEJ NADZIEI” 2015

Zachęcamy do zakupienia całości nagrań z konferencji formacie MP3 w cenie 25,- zł. Można też zamawiać zeszyty konferencyjne, które wysyłamy bezpłatnie.
Zamówienia można składać telefonicznie, mailowo lub listownie.
Stowarzyszenia Służba Szalom w Oświęcimiu pokrywa koszty przesyłki zamówionych materiałów.

                         

 
 
 
NOTATKA Z KONFERENCJI
W dniach od 20 do 23 sierpnia bieżącego roku w Oświęcimiu odbyła się nasza coroczna międzynarodowa konferencja „Z Holokaustu do Żywej Nadziei”. Był to niezwykły czas wsłuchiwania się w wykłady Bożego Słowa wygłaszane przez mówców z Izraela, Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Anglii. Konferencja ta dała możliwość spotkania się osób z całego kraju oraz z wielu krajów Europy i świata. Doświadczyliśmy wspaniałej społeczności z Bogiem, kiedy prosiliśmy Go, aby objawiał nam swoje serce względem tego miejsca, jakim jest były niemiecki nazistowski obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau – symbol śmierci i cierpienia narodu żydowskiego oraz innych narodów. Ze względu na największą ilość pomordowanych w nim europejskich Żydów jest on także symbolem Holokaustu. 


 
 
 
          Dr David Friedman mieszka w Jerozolimie. Był wykładowcą w College’u Biblijnym Studiów Żydowskich i Holokaustu w Izraelu.
Tę wyjątkową książkę dr Friedman napisał z perspektywy Żyda, który wielokrotnie odwiedzał nasz kraj, nie tylko ze względu na polskie korzenie swojej rodziny, ale też ze względu na liczne spotkania i konferencje, na które jest zapraszany jako wykładowca.
Treścią tej publikacji są wieloletnie przemyślenia na temat szczególnej relacji pomiędzy Polską a Izraelem, które związane są z ponad tysiącletnią wspólną historią naszych narodów.
Wierzymy, że książka ta będzie szczególną zachętą dla naszych rodaków, aby trwać w przyjaźni i dobrych relacjach z Izraelem.

Książkę tą można nabyć kontaktując się z nami telefonicznie, listownie lub e-mailem.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego